Інклюзія в ДНЗ

Підходи до створення й розвитку в навчальному закладі інклюзивно­го навчального середовища розглядаються в рамках трьох взаємопов’язаних аспектів, або трьох напрямів, що відображають найважливіші шляхи покращення ситуації в даному питанні, а саме:
1) розвиток організаційної культури;
2) розвиток освітньої політики на рівні закладу (внутрішні нормативнідокументи);
3) запровадження інклюзивної практики

На наш погляд, ці напрями задають вектори мислення, спрямованого на реформування дошкільних установ не тільки в інклюзії, а й у більш широкому сенсі.

Процес створення плану інклюзивного розвитку навчального закладу — це не оцінка компетентності його учасників, а пошук шляхів підтримки педагогічного та професійного розвитку всіх учасників навчально-виховного процесу. Розвиток інклюзивних підходів у дошкільній установі не слід розглядати як механічний процес. Його основа — пошук зв’язків між цінностями, емоціями й діями при ретельному розгляді, аналізі та плануванні. Цей процес рівною мірою стосується як розуму, так і серця. Навчальні заклади повинні створювати сприятливе навчальне середовище для всіх дітей. Вони можуть радикально впливати на досвід дітей і членів колективу, розвиваючи таку культуру, в якій поважають кожного, таку політику та практику, в яких ураховуються всі особливості кожної дитини. Дошкільним навчальним закладам треба брати контроль над розвитком інклюзії за допомогою аналізу того, що вже робиться, визначення пріоритетних напрямів і втілення їх на практиці.

У процесі впровадження інклюзивної освіти в Комунальному закладі  «Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №93 Харківської міської ради» можна виокремити такі етапи:
1. Підготовчий:
• Формування координаційної групи.
• Перегляд підходів до планування діяльності навчального закладу. • Ознайомлення з основними концепціями за допомого індикаторів і запитань.
• Підготовка до роботи з іншими групами.

2. Вивчення ситуації з реалізацією інклюзивних підходів у діяльності дошкільного навчального закладу:
• Вивчення думки персоналу та керівних органів.
• Вивчення думки дітей.
• Вивчення думки батьків/опікунів і членів місцевих громад.
• Визначення пріоритетів.

3. Розробка плану інклюзивного розвитку навчального закладу:
• Інтегрування визначених пріоритетів у діючий план діяльності навчального закладу.

4. Запровадження пріоритетних напрямів плану інклюзивного розвитку ДНЗ (постійно)
• Реалізація визначених пріоритетів.
• Моніторинг та оцінка реалізації плану.

ДНЗ це заклад, який забезпечує інклюзивну освіту як систему освітніх послуг, а зокрема:

Головний принцип інклюзивного навчання перебування дітей з певними порушеннями в масовій дошкільній групі, оволодіння нею знаннями, вміннями та навичками нарівні із здоровими однолітками; соціально медико - педагогічний супровід дітей; забезпечення належних умов для навчання, виховання корекційно - компенсаторної роботи, матеріально - технічне, кадрове, фінансове забезпечення.
Переваги інклюзивної освіти для дітей з особливими освітніми потребами

Завдяки цілеспрямованому спілкуванню з однолітками поліпшується:

моторний
мовний
соціальний
емоційний
розвиток дитини.
Ровесники відіграють роль моделей для дітей з особливими освітніми потребами.

Оволодіння новими вміннями та навичками відбувається функціонально. Навчання проводиться з орієнтацією на здібності та інтереси дітей. У дітей є можливість для налагодження дружніх стосунків з ровесниками.

На базі вищезазначеного було розроблено індивідуальний навчальний план для дитини, віком 2роки 11 місяців, у якої спостерігається відставання у розвитку.